img
Homeopatie
Psychoterapie
Integrativní masáže
Reiki
Pomoc s porodem a otěhotněním
Semináře & Kurzy
Blog
 

ikona

ČIŠTĚNÍ A POSILOVÁNÍ LEDVIN A MOČOVÉHO MĚCHÝŘE, hlavních orgánů elementu vody, který vládne zimě

ikona
V období zimy se ocitáme v době klidu, zastavení, ticha, čase, kdy se noříme – jako do hlubokých vod – do nitra své podstaty. Plně uchopujeme svůj potenciál zevnitř našeho bytí, soustředíme síly, objevujeme i nové věci. V zimě vládne přírodní element vody – ať už v jakékoliv podobě (tuhé, kapalné, plynné...), chlad, životní pochody se zpomalují a máme více odpočívat, přehnanou aktivitou vyčerpáme rezervy organismu a může dojít lehce k onemocnění, úrazu a hlavně nám budou chybět síly na jaře, kdy je budeme potřebovat na nové začátky, rozjezdy. V našem těle souvisí s elementem vody a zimou důležité orgány ledvin a močového měchýře. Vládnou kostem, chrupavkám, kloubním tekutinám, zubům, sluchu, vlasům, ale i paměti a řadě důležitých vlastností. Voda tvoří z velké části naše tělo a je nezbytná pro přežití, proto se s ní spojuje silně i emoce strachu. Ale také tu máme jiné schopnosti – jako je vůle, odvaha, důmyslnost, prozíravost, sebenaplnění, něžnost, velkodušnost. V oblasti ledvin spočívá také významný zdroj naší vrozené síly a životaschopnosti, tvořivosti a vynalézavosti. Jejich energie je nezbytná pro otěhotnění a zdárný vývoj plodu! Množství sil a energie v zimě můžeme podpořit vyvážením fyzické aktivity a klidu dle skutečných možností našeho organismu (vnímat signály jako je únava, ospalost apod.) včas a brát je vážně. A pracovat více se zvnitřňováním procesů než s přehnaným výkonem. Vhodné na doplňování sil je tai – chi, čchi – kung, joga, meditace, relaxace a dostatek spánku. Pokud nejsme již vytrénovaní „otužilci“, dbáme na udržování těla v dostatečném teple (oblečení, místnosti) a suchu (nezůstávat zpocení při sportu). Po horkých procedurách (sauna, pára, koupel...) vždy tělo lehce ochladit, aby se uzavřelo a chlad ho pak nenapadl s velkou silou. Vodní okruh posílíme i jemnými, něžnými, velkodušnými city a vztahy. V oblasti výživy dbáme na příjem více teplých tekutin, tmavých potravin (tmavší barvy v přiměřeném množství jsou pro element vody podporující i v oblékání a prostředí kolem nás, v přehnaném mohou prohlubovat melancholii a depresi) a kořenové zeleniny. Snídaně více teplé (kaše), káva a černý čaj né nalačno a přidáváme zázvor a oteplující koření (i do zeleného čaje, který má ochlazující efekt) – kardamom, koriandr, skořice, fenykl. Mléčné potraviny a citrusové plody ochlazují.


Pár doporučení pro očistu ledvin a močových cest: Začíná se změnou stravy. V rámci jídla se doporučuje určité pořadí potravin, pro lehčí trávení a zabránění tvorbě usazenin. Pijí se v dostatečném množství tekutiny (kromě základu-vody, čaj, kompot, šťávy apod.), potom se jedí čerstvé saláty (v chladném období lehce dušené nebo povařené). Po rostlinné stravě se doporučuje už jen jeden chod (vydatný pro dostatečné najezení). Jen jeden druh – jen kaše, jen maso, jen brambory... Při potížích se žlučníkem a kameny se doporučuje omezit maso a pekárenské výrobky.
(Vařená potrava je bez náboje, v pekárenských potravinách se pečením vápník mění z organického, který má náboj, na neorganický bez náboje). Biokoloidy moče jsou tvořeny i mukoproteiny, které mají záporný náboj, díky němuž jsou schopné udržovat v moči rozpuštěné soli. Ale anorganický vápník z moučných výrobků se spojuje se zápornými mukoproteiny, tím působí jejich kondenzaci a vznikání usazenin. A tvoří se kameny a písek. Proto je lepší čerstvá strava, jen lehce dušená. Pomúže i dodržování orgánových hodin (být v souladu s aktivitou jednotlivých orgánů během dne, např.snídat 7-9, obědvat 13-15, lehce povečeřet 17-19). Večer pak například odvar bylin oslazený medem. Od 17 hodin je totiž energie už v ledvinách a po 19 h v osrdečníku, a ne v trávicím traktu, a tyto orgány se zabývají ukládáním látek, ne štěpením. Proto si opulentními večeřemi oslabujeme ledviny a potrava se nestráví. Tzn., že se málo okysličuje a konečné produkty trávení se hromadí v krvi (plazmě). Následkem velkého množství kyseliny močové (nedostatečně okysličené bílkoviny) se mění i koloidní stav moče a tvoří se různé kameny. Význam při jejich tvoření mají játra, kde se močovina tvoří, a kde se metabolizují vlastně veškeré živiny. Špatně fungující játra způsobí přesycení krve močovinou a nezpracovanými sacharidy a pokud pak čistíme ledviny, opět se kameny v nich začnou tvořit. Proto je dobré dodržovat očisťovací postupy v pořadí: střeva, játra a pak ledviny. Ovšem pokud v zimě začneme s nenásilnou očistou ledvin, nic tím nezkazíme, i když jsme předtím výrazné čištění střev a jater neprovedli.


Vše, co se dostane do krve, působí i na ledviny, a to, co se dostane do moči, působí na močový měchýř. Do krve a moči se některé látky lépe dostávají a mají rozpouštěcí vliv na usazeniny. Jedněmi z nich jsou éterické oleje. Jejich pálivá chuť rozšiřuje cévy, rozpouští, omývá, ředí. (Jako velmi účinný se udává olej terpentýnový). Éterické oleje se rozpouštějí v organických rozpouštědlech (oleje, sacharidy, tuky, pryskyřice) a ve vodě jsou skoro nerozpustné. Vytvářejí tedy kapky a pronikají do olejnatých látek a usazenin v orgánech a do kamenů. Většinou odcházejí ledvinami a způsobují tak silnější vylučování moče. Doporučují se extrakty a odvary z břízy, truskavce, jedle, jahodníku, kopřivy, lípy, lopuchu, jalovce, karotky, petržele, pelyňku, pýru, ředkve, jeřabiny, chřestu, kopru, chmele, křenu, borůvky, česneku, jabloně.
Pigmenty, barviva v kapalinách zmenšují jejich povrchové napětí. Čím je povrchové napětí kapaliny menší, tím se snadněji rozkládá, proniká do pórů a narušuje tvrdé materiály. Molekuly povrchové vrstvy kapalin mají také přebytek potenciální energie oproti molekulám uvnitř kapaliny. Tento přebytek orientuje molekuly materiálu rozpuštěného v povrchové vrstvě (barviva) a získává tak vlastnost kladné absorpce, která k sobě vše z krve, žluče a moči přitahuje, narušuje kameny, zhuštěniny apod. Vlastnost povrchové aktivity mají přírodní barviva, bílkovinné sloučeniny a glykosidy.

Příklady:
Meloun, kde je 5,5-10,6 % cukrů, které posilují vylučování vody, iontů sodíku a chloru, ale přitom nedráždí ledviny a močovody. Obsahuje také velké množství pektinů (barviv), které spolu s cukrem dělají moč zásaditou a napomáhají rozpouštění solí a kamenů. Kromě dužiny lze používat omytou kůru melounu bez nejsvrchnější části a usušenou. Zalitá medovou vodou pak kol 5g denně.
Černý rybíz se v množství 20 g dá do sklenice vařící vody, vaří 20-30 minut, scedí a polévková lžíce se bere 3-4x denně.


Medvědice léčivá (písčité půdy borovicovách lesů) se už odedávna používá na záněty ledvin, močového měchýře, kameny. V množství 5-30g na 150-550 ml vody. 15 minut se povaří, 20 minut nechá odstát a půl sklenice 3x denně.


Přeslička rolní ledviny více dráždí, proto se nedává u zánětů ledvin. Výluhy či vývary 30 g na sklenici vody 3x denně. Odstraňuje kameny, zmenšuje bolesti močového měchýře, zvyšuje vylučování moči, zmenšuje otoky, redukuje množství bílkovin v moči, čistí močovody.
Borůvka obecná – výluh ze suchých plodů (1:20) zastudena (8 hodin), sklenice před jídlem.
Šípek – zralé plody (nejlépe světle oranžové, ty mají více vitamínů), suší se při 70-80°, zbytky kalíšků vyhodit. Drobí a rozpouští kameny, jsou baktericidní, močopudné i žlučopudné a ledviny nedráždí. Výluh z 1 lžíce plodů a sklenice vařicí vody se 10 minut vaří v nekovové uzavřené nádobě, 24 hodin se nechá ustát a přecedí. Pro rozpuštění a přeměnu různých kamenů se používá odvar z kořene šípku. 2 lžíce nařezaných kořenů se zalijí sklenicí vody, vaří 1 hodiny, nechají vystydnout a přecedí. 1/3 sklenice teplého odvaru 3x denně 1-2 týdny.
Mořena barvířská – oddenky a kořeny se užívají při oxalátových kamenech (odvedení fosfátů kalcia močí při zánětu pánviček a močového měchýře. Vaříme 10g rozmělněných kořenů ve vodě asi 10 minut, Pak několikrát denně brát lžíci odvaru. Moč se při kůře barví dočervena, růžovo-červená by být měla, aby byla léčba účinná), po jednom dni, pokud dál nepokračujeme, zabarvení zmizí. Kůra se doporučuje 20-30 dní.


Pro očistu a odstraňování kamenů se dále doporučují čerstvé šťávy rostlin (spotřebovat ihned, okysličením na vzduchu ztrácejí aktivitu). Příklady:
Jeden citron na sklenici horké vody (6-12 sklenic/den), mrkev-řepa-okurka (v poměru 3:1:1),mrkev-špenát (50:1), mrkev-celer-petržel (5:2:1), mrkev-řepa-petržel ( 3:1:2), mrkev-petržel (3:1). Denně aspoň 1,5 litru.


Čistící, uvolňující a baktericidní vlastnosti mají hořčiny, které stimulují pohyb hlavně v dolní části břicha. Používá se brusinka (odvar ze 3-4 polévkových lžic rozmělněných listů (vřit 1 hodiny ve 4 sklenicích vody), pít 4 dny.Višeň obecná (odvar z listí a nažek), 10 g na sklenici vody. Je dávkou denní. Mochna husí – odvar z natě v horkém kravském mléku je silně močopudný. Šťáva z čerstvé rostliny smíchaná se šťávou ze zeleného žita (8 lžic/den) pomáhá na žlučové i močové kameny. Dává se také čaj z ostružníku. Odvar ze sušené pampelišky (bylina i kořeny), 1 lžička na sklenici vařící vody – výluh. Několikrát denně. Pastuší tobolka – na kameny i záněty močového měchýře, 2 lžičky se vaří 1 hodiny (na 1 l). Také zažloutlé suché lusky bez semen fazole obecné (15-20 g 3-4 hodiny v litru vody se vaří). 1 litru na den se užívá.


Any se z močových cest jemně a bezbolestně odstranily úlomky rozdrobených kamenů a písek, pomáhají slizovité, změkčující a protizánětlivé prostředky. Ibišek lékařský: vaří se asi 7g jemně nařezaného kořene 1 hodiny, nechá odstát a scedí. Průzračná, nažloutlá kapalina se užívá každé 4 hodiny po lžičkách. Dále lze lžičku lněného semene zalít sklenicí vody a povařit. Vzít půl sklenice každé 2 hodiny po 2 dny (rozředěné vodou). Odvar ze zrna ječmene- 10 g semen několik hodin nechat ve sklenici vody, pak 10 minut vařit a scedit a užívat 4-6 lžic za den. Na kameny se dělá i silný odvar z ovesné slámy a z něho horké obklady na ledviny a tímto se ohřívají a rozšiřují močové cesty. Na prudké bolesti při průchodu kamenů pomáhá nalačno před jídlem jahodová šťáva (100 ml), ale i šťáva z mrkve i tykve. Při kolikách se dělají koupele z březových větévek, lipových květů, šalvěje a heřmánku (10 g od každého na vanu, zalít 3-5 litry vařící vody, vyluhovat aspoň půl hodiny a přecezené do koupele kol 30 – 40°C. Pro urychlení drobení kamenů a průchodu močovody pomáhají i procházky. Z jogy je dobrá ásana „luk“, „kobra“, „kobylka“, „páv“, „pluh“.


Příklady směsí na očistu:
Fazolové lusky – list borůvky-žebříček-květ trnky-list přesličky rolní, vyluhovat několik hodin, pak 1 hodiny vařit. List konopice-list přesličky-list hořce nebo list medvědice-list kručinky-list rdesna ptačího. Při fosfátových kamench je močopudná mořena barvířská-kořeny a plody šípku. Při oxalátovách pomáhá čerstvá šťáva z ovoce, meloun, vlastní moč. Při zásadité moči je močopudné: lipové květy-dubová kůra-listy medvědice. Také odvar ze sporýše, listů břízy a plodů šípku (rozmělněné), 2 sklenice vypít a v dalším se solí namočit látku na obklad na celá záda (a ponechat ho celou noc). Čistí se i cévy a páteř. Kůru používáme dokud nebude moč čistá (a ne zakalená). Vzhledem k možnému vymývání minerálů, dodáváme také tyto stravou (např.mrkev zapečená v troubě s rozinkami a ořechy).


V létě můžeme udělat melounovou kůru – a jíst jen melouny, popřípadě chléb a dělat k tomu koupele v odvarech z bylin.
Doporučuje se i očista a rozpouštění kamenů vlastní močí. Organická močovina je aktivní močopudnou látkou, která nedráždí ledviny, elektrolyty moče pomáhají speciálně u oxalátových kamenů, pigmenty moči mají náboj změnšující povrchové napětí a zvyšující povrchovou aktivitu, moč obsahuje kortizon – silný protizánětlivý hormon, urokináza moči rozpouští krevní sraženiny, moč je výborným rozpouštědlem s malým povrchovým napětím, jsou tam i kyseliny rozpouštějící podobně jako éterické oleje tvrdé materiály (v moči býložravců je jich více, proto se také na ledviny doporučuje čerstvá rostlinná strava a šťávy). Moč můžeme pít celodenně, ráno pár hltů odpařené moči (je koncentrovanější) a v ní namočená vlněná látka se dá použít jako obklad na noc. Kůra se doplňuje čerstvou rostlinnou stravou, odvary z bylin,šťávami, koupelemi, klystýry močí.
Tedy vzhůru do dlouhověkosti :-). Neboť jaká je kondice ledvin, takový je náš „kořínek“!