img
Homeopatie
Psychoterapie
Integrativní masáže
Reiki
Pomoc s porodem a otěhotněním
Semináře & Kurzy
Blog
 

ikona

K jarnímu posílení

ikona

Jsme úplní a celí? Málokdy. Co nám chybí? - Pokládáme si včas tuto otázku, která je i titulem knížky o vitamínech a minerálech, ale nejde jen o tyto stavební prvky. Měli bychom si ji klást dříve, než přijde chvíle, kdy už nám něco chybí tak moc, že tělo "vadne". Pak jsou nápravy delší a složitější. Je doba jara, kdy se rostliny budí ze spánku. A my chceme také po dlouhé zimě pod sněhem rozkvést do svěžích barev a vysílat radostné vůně do světa. Ovšem pokud neuděláme včas bilanci - dnes mi chybí zdravé jídlo, včera dobrý přítel, předtím zase potěšení z práce, týdny málo spíme apod. - udělá to jaro za nás a padneme a budeme tomu říkat "jarní únava". K odpovědi na tuto otázku se můžeme dopracovat různě - sledováním našeho těla, jak se cítíme, přemýšlením, meditací, rozhovorem s druhými, ale také se lze zeptat našich noh, kde nám reflexní plošky orgánů a částí těla napoví, že se něco děje. A stejnou cestou můžeme pomoci tělu i psychice očistit se a obnovit síly. Kromě reflexologických sezení, vyvážení stravy i emocionálních a citových potřeb je užitečné udělat i jiné očistné kůry. Jaro je obdobím zvýšené aktivity jater, ale prospěje čistit dříve střeva. Však také tlusté střevo a plíce jsou pod vládou kovu, jenž ovládá energii dřeva jater a žlučníku. A může ji "utnout".Účinnou metodou je jogínská šank prakšalana, jež báječně pročistí membrány tenkého i tlustého střeva. Ohřejeme dva litry vody na teplotu těla, na každý se přidá zarovnaná lžíce kamenné soli a ráno nalačno po sklenicích popíjíme. A přitom cvičíme sestavu cviků, které pomáhají posunovat vodu tělem: 1. úklony těla do stran s pažemi nad hlavou, 2. otáčení trupu vpravo a vlevo, 3. opřeni o zem špičkami nohou a o dlaně, dolní končetiny propnuté, tělo prohnuté do luku (držte záda v bedrech, ať si neublížíte) a otáčíme hlavu s tělem tak, že se podíváme na vzdálenější patu, 4. v podřepu s nohama od sebe asi v úrovni kyčlí stlačujeme střídavě pravou rukou pravé koleno a levou levé směrem k druhé noze a tlačíme tak na dolní část střeva. Asi po 6 sklenicích by mělo dojít k vyprázdnění. Pak znovu po každé 1-2 sklenicích a cvicích. Pokračuje se, dokud nevytéká čistá tekutina. Nakonec vypijeme 3 sklenice teplé vody bez soli a vyvoláme dávivý reflex. Tím se pročistí žaludek a pozastaví proces. Můžete si také masírovat břicho rukama ve směru hodinových ručiček. Do půl hodiny po odchodu tekutin by mělo přijít jídlo, nejlépe měkká (až rozvařená) rýže s máslem (a bez soli).


S jídlem začneme i pít čistou vodu nebo jemné bylinkové čaje. Do 24 hodin nejíst mléčné výrobky, pečivo, čerstvou zeleninu a ovoce. Kromě rýže je dobrá ovesná či pšeničná kaše, vařená či dušená zelenina a brambory. Tato kůra je výborná u chronické zácpy, kde se doporučuje provádět se 6 sklenicemi každý týden. Samozřejmě je dobré užívat přípravky s řasami a probiotickou kulturou, která osídlí obroušená střeva a přípravky podporující čištění. A všechny vitamíny a minerály se hned budou lépe vstřebávat. Ale je důležité uvědomit si, že proces je i očistou duše. Můžete si pustit oblíbenou hudbu, meditovat a nechat odcházet vše, co nepotřebujete, i z psychiky. Někdy také dochází ke spontánnímu uvolnění emocí. Třeba i později po procesu.


Před i po jsou vhodné reflexologické lymfatické masáže. Dokáží rozhýbat k činnosti všechny důležité orgány, propracováním mízních cest se dají do pohybu obranné a čistící funkce těla, které nám doslova "vlijí mízu do žil". Ovšem o co jde v neposlední řadě, to je uvolnění balvanů, které tíží naši duši a mají různé podoby - smutku, rozčarování, vzteku, strachu… V okamžiku, kdy je začneme vyplavovat, což se projeví i tělesně (více se potíme, vylučujeme, mění se teplota těla…), objevíme, že máme najednou víc energie, dobré nálady i nových inspirativních myšlenek.