img
Homeopatie
Psychoterapie
Integrativní masáže
Reiki
Pomoc s porodem a otěhotněním
Semináře & Kurzy
Blog
 

ikona

OČISTA JATER a ŽLUČOVÝCH CEST

ikona

Přišlo jaro a s ním chuť do všeho se více vrhnout a více akcí „strhnout“ a stihnout. A k tomu potřebujeme energii, které bývá po zimě méně než bychom si přáli. A proto je další kapitolou pro omlazení a regeneraci našeho těla, po očistě střev, pomoc játrům a žlučovým cestám.
Ovšem ke všem procesům je důležité podotknout, že se nemusí dařit, pokud máme moc bloků v psychické a duševní složce naší bytosti. A s nimi je potřeba také zacházet, metodami vhodnými k tomuto účelu (homeopatie, regrese, dýchací procedury, meditace, práce se sny a jiné).
Játra vykonávají mnoho důležitých funkcí (s krví, energií čchi - řídí její rození a stoupání, hlavně její jangové složky, s tělesnými tekutinami, s výživnými látkami; řídí totiž vnitřní prostupnost organismu, aby se vše dostávalo kam má, i vylučovalo, když je to potřeba). Jen v uvolněném a propustném prostředí se čchi může pohybovat všemi směry a celý organismus pak dobře fungovat. S volným pohybem čchi a krve souvisí i spokojená a uvolněná nálada. Z hlediska psychiky z jater vycházejí naše úmysly a rozhodnutí. Při poruchách fungování jsme plačtiví, negativní nebo zas vznětliví, agresivní, podráždění atd. Obrovský vliv jater na krev a trávení se projevuje mnoha poruchami celého organismu (nadýmání, průjmy, krvácení, neplodnost, oslabení šlach, očí, zvýšená únava, otoky...). Játra nám pomáhají transformovat, hodně skrze citovou složku bytosti, sebe, své vztahy, pochopit a zpracovat naše třinácté komnaty, uvědomit si vlastní prožitky a zkušenosti a jejich důležitost v tomto i jiných časech.
Při všech očistách této oblasti se vyvolává silné proudění žluči, stažení žlučového měchýře a otevření průtoku žluči. Zvýšené vylučování žluči podporují např.: vaječné žloutky, rostlinné tuky, hořčík (magnesium), karlovarská sůl. Zesílené vylučování žluče z jater působí kyseliny jako kyselina citronová (citrony, rybíz, rakytník, klikva...) a k tomu se i rozpouští tvrdé výrůstky, které drží žlučové kameny ve žlučovodech. Působení tepla je nejlepší k tišení bolestí způsobených stahy žlučových cest. Vyšší teplota v játrech aktivizuje fermentační procesy a ředí žlučové koloidy. Proto se při očistě játra nahřívají celý den i noc poté.Hladké svaly žlučovodů rozšíří průměr až na 2 cm, proto i 2,5 cm kameny v pohodě odcházejí. Je možné i rozpouštění kamenů, a to odbouráváním koloidů a tvořením mikrotrhlin a současně částečným rozpouštěním v normální žluči.
Což můžeme činit různými způsoby:
a)zvýšit množství kyselin ve žluči-zmenšují povrchové napětí a napomáhají tak odbourávání koloidů a částečně je i rozpouštějí. V lidském tuku je asi 70% oleinové kyseliny. Jako jiné nenasycené kyseliny má schopnost se skoro úplně vstřebávat a organismem je využívána při látkové výměně. Pomáhá měnit cholesterin ve žlučových kamenech na rozpustné sloučeniny, dále zvyšuje elastičnost a snižuje propustnost stěn cév. Kyselina olejová se rozpuští při 13°C a je to skoro jediná mastná kyselina v živočišných tucích. Nejbohatší na oleinovou kyselinu je olivový olej (slunečnicový má dvakrát méně). Oleinová (olejová) kyselina se střevem skoro úplně vstřebává a je důležitá pro látkovou výměnu.Nenasycené mastné kyseliny rozpouštějí cholesterin, zvyšují elasticitu stěn krevního řečiště a žlučovodů.
b) použít kapaliny s velkým povrchovým napětím (např.odpařená moč), které rozpuštějí kameny. Dochází k nasávání toxinů z orgánů a okyselením se zabíjí patologická mikroflora.
c)zvýšit koloidní ochranu.A to polysacharidy a nízkomolekulárními povrchově aktivními látkami(saponiny z rostlin, které váží steroly z potravy...). Vytvoří ochrannou vrstvu, a tak se koloidní částice neslepí a neusazují. Pronikají do mikroskopických pórů kamenů, vyvolávají bobtnání koloidů a následné rozpouštění kamenů.Zdroji ochranných koloidů jsou čerstvé zeleninové a ovocné šťávy, odvary žlučopudných bylin, čerstvá moč (obsahuje je nejvíc přirozeně žlutavě zabarvená).
Funkci jater zesilují kyselé chutě látek jako citron, klikva, rakytník, rybíz. Jejich eterické oleje působí žlučopudně, protizánětlivě. A nejvíce jsou aktivní žlučník a játra od 23h do 3 h, kdy se dobře čistí. K tomu je dobré také použít představivost – jak se žluč vylučuje, žlučovody rozšiřují, játra čistí -a posílat tam pozornost a energii. Ohřívání organismu a štěpné procesy podporuje i dýchání pravou nosní dírkou, stejně tak i zahřívací koření (pepř aj.). Při zvýšeném přijímání oleje a kyselých šťav je dobré dělat rytmické dýchání a práci s bránicí, aby se tak masírovala a uvolňovala trávicí oblast. Dále je lepší dělat očistu na jaře, kdy je funkce jater nejsilnější, a při úplňku. A čistit by měli i ti, kteří již nemají žlučník.
Nyní příklady postupů:
Pomocí olivového oleje a citronové šťávy:
(Lze použít i jiný olej, např.slunečnicový, a kyselé ovoce-rakytník, angrešt, klikva, krystalickou kyselinu citronovou). Před vlastním procesem děláme přípravy – vodní procedury (koupele, pára, klystýry) 3-4 dny, nejlépe před úplňkem. Dále jíme hlavně rostlinnou stravu, pijeme čestvou šťávu (1 díl řepy na 5-6 dílů jablek). Ti, kteří neprovádějí klystýry, mohou udělat čištění šank prakšalánou (viz čištění střev), a to v delším časovém odstupu a pár dní před vlastní očistou jater zopakovat s menším množstvím vody.

V den očisty jater lehce snídáme, pijeme pak šťávy (řepa, jablka), lehce obědváme a po 1-2 h začínáme nahřívat oblast jater (láhev, elektrické ohřívání...). Kolem 19 h si nachystáme sklenici s olejem a kyselou šťávou (150-300 ml), tělesné , i trochu vyšší, teploty. Pijeme od obojího 1-2 hlty v intervalech 15 minut. Pak ležíme, sedíme, odpočíváme a stále nahříváme. Pokud se chce zpočátku zvracet, vyčistíme takto žaludek a pokračujeme pomaleji, případně s menším množstvím oleje a šťávy. Asi po 2 hodinách můžeme procesy podpořit: masírovat si reflexní plošku jater na chodidlech či rukou, dýchat jen pravou nosní dírkou (levá ucpaná), do úst si dát trochu pálivého pepře a teplo do jater lze zvýšit kovem pod ohřívadlem (jehlami). Dýchat pomalu a plynule a hodně používat bránici. Představovat si, jak se játra rozžhavují dočervena. Provádět 20 minut, pak hodinu odpočívat. Potom lze dát místo kovu magnety. Všechny tyto činnosti pomáhají drobit, rozpouštět, zvyšovat krevní průtok, a odstraňovat tak nečistoty a kameny. Od 23 h se mohou očistné procesy začít projevovat průjmy (odchází kamínky, žluč jako mazut...). Stále nahříváme a můžeme udělat klystýr. Jako první jídlo se doporučuje půl litru mrkvové či řepno-jablečné šťávy, která játra ještě promyje. Pak pokračovat saláty, dušeným ovocem, kaší na vodě a přejít na stravu dle potřeb. Očisty se doporučuje opakovat (v intervalech, kdy se regeneruje a odpočívá, takže se zas cítíme normálně-ovšem už s větším množstvím energie) dokud z jater nepříjemnosti vychází. Dosáhneme zlepšení celkové tělesné látkové výměny, posílíme krevní oběh. Kaménky mohou dráždit žlučovody, proto se nemá s čištěním přestávat, dokud se vše neuklidní. Očista by se neměla dělat po velkém fyzickém zatížení či hladovce. To pár dní počkat. Překážkou úspěchu může být také strach a napětí z očekávání, vyvolá se tím křeč cév a žlučovodů a očista se nedaří.
Pomocí běhu a šťáv:
Běháním se kaménky o sebe otloukají a drobí. Nejlépe je běhat denně několik týdnů. K tomu se pijí šťávy (řepno-jablečná, z mrkve, mrkev-řepa-okurky) nebo moč, nejméně půl litru denně. Šťávami se zvyšuje rozpouštěcí schopnost žluči. Po prvním týdnu se doporučuje den hladovka (nelze-li, pokračuje se jen šťávami) s pitím vody (nejlépe enrgetizované, magnetizované apod.) či celodenní moči. Další den se jde proběhnout a do sauny a pak se vypije šťáva a teprve potom jí (lehce-salát, dušená zelenina, kaše...). Může nastat průjem a kaménky odcházejí. Celý proces několik týdnů opakujeme. A pak zase po roce.
Existují i další možnosti čištění (oves, šípky, projímadla) a lze je všechny střídat a kombinovat.